všechno je neskutečné (Osho)
 

paměť národa

 

 

 

   

Volné seskupení fotografů různých směrů.

Vztahy jsou pavoučí sítí lidských existencí. 

 
Neobvyklá cestovní kancelář, která vás zavede na neobvyklá místa neobvyklým způsobem.

  

Zkuste se poznat třebas skrze sny, které se vám po nocích zdávají.

 
Portál české literatury. Vše možné o české literatuře.
  


 

Váš knižní svět

 

 

 

působení:  Dikanda vznikla v roce 1997 v polském Štětíně.
současní členové kapely: Ania Witczak /zpěv, akordeon/, Kasia Dziubak /housle, zpěv/, Daniel Kaczmarczyk /bicí nástroje/, Peter Rejdak /klasická kytara/, Gregory Kolbrecki /kontrabas/, Kasia Bogusz /zpěv/
co hrají: Etnická hudba, ovlivněná východoevropským a balkánským prostorem; zcela soukromně nazývám Dikandu představitelem "babylónské" hudby pro její pestrost a kořeny; worldmusic.
odkazy:
domovské stránky: http://www.dikanda.com
http://www.etno.serpent.pl/dikanda/index.html
diskografie:
Muzyka czterech stron wschodu (2000)
Jakhana Jakhana (2002)
Usztijo (2004)
Ajotoro (2007)
 
 
  Pátral jsem jednou v sítích internetu po arabské etnické hudbě. Proklikal jsem se nánosem čehosi k jakési Dikandě a první písničku (tuším, že šlo o skladbu z alba Ajotoro) jsem si se zájmem poslechl. Měl jsem za to, že jde skutečně o nějakou blízkovýchodní hudbu s kořeny tureckými či balkánskými: byl jsem spokojený a pátral tedy po Dikandě. První překvapení přišlo záhy: Dikanda není ze Sýrie či Íránu, ale z Polska.
  Nyní už chápu, proč se jejich debutová deska jmenuje "Hudba čtyř stran východu." Neuvěřitelná a přitom souznějící pestrost jejich hudby mi vyrazila dech. Podmanivé cikanské tóny střídá bubínek, balkánskou krev ředí židovské nápěvy či rumunský temperament, slovanskou pohostinost podtrhuje exceletní zpěv Anii Witczak. A aby toho nebylo málo: "dikanda" je údajně v jakémsi africkém dialektu vyýrazem označení pro "rodinu".
  Dikanda vystoupí i na letošním Sázavafestu (5.-7. 8. 2010), a pořadatelé pácovského festivalu prezentují hudebníky takto: "Členy kapely spojuje vášeň pro tradiční hudbu a tvrdou práci, díky které si vytvořili svůj vlastní styl a originální zvuk. Jejich akustické písně jsou inspirovány zcela orientální kulturou a balkánským folklórem, zejména makedonským a rumunským.
 Pro Dikandu je typické vytváření nových slov a nejrůznějších smyšlených významů během skládání jejich písní. Do současné doby vydali čtyři alba, odehráli stovky koncertů, vystupovali na mnoha významných evropských festivalech a obdrželi i mnoho cen z oblasti folku.
 Koncerty Dikandy jsou ojedinělou „cestou kolem světa“ a nabízejí divákům energickou a vášnivou show plnou emocí."
  Zkuste Dikandu, neškodí lidem, rostlinám ani zvěři, nezačmuzuje ovzduší. Naopak, je zdravá a ještě navíc zahřeje u srdce. (A když už se zpívá polsky, je slyšet: Nepij ty chlapisko, nepij vody - bo ta voda tobě škodí / Raději se napij vína - to je lepší medicína!)
12.06.2010 00:50:49
mario.czernay
mario.czernay@volny.czMarioCzernayRevival©2008 http://czernay.webgarden.czName
Email
Comment
Or visit this link or this one